افزودنی بتن کارکردهای زیادی در ساختمان سازی برای خودش پیدا کرده است. بتن یکی از مهم‌ترین مصالحی است که در عصر حاضر در ساخت و ساز از آن استفاده می‌شود. اما این ماده لزوماً همیشه بهترین عملکرد را ندارد. گاهی نیاز است که با افزودن برخی مواد کارکرد آن را بهبود بخشید. بتن ریزی در صنعت ساخت و ساز اهمیت بسزایی دارد. هر چیزی که بتواند این فرایند را سهل‌تر کند، از آن استقبال می‌شود. روان کننده‌ها را می‌توان در دسته افزودنی‌های پرکاربرد قرار داد. زمان گیرش بتن نیز در این صنعت مهم تلقی می‌شود. برخی از این افزودنی‌ها می‌توانند زمان گیرش را سرعت ببخشند. برخی نیز آن را به تأخیر می‌اندازند. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های افزودنی بتن را می‌توان همین تأثیر در گیرایی بتن دانست. برای آشنایی بیشتر با تأثیر افزودنی های بتن در ساخت و ساز این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

تأثیر افزودنی های بتن در ساخت و ساز

روان کننده یک افزودنی بتن با مزایای بسیار است. افزودنی که مهم‌ترین اثرگذاری آن کاهش مصرف آب است. عملکرد بتن را بدون تغییر در نسبت آب به سیمان بهتر می‌کند. کیفیت بتن را بالاتر می‌برد. مقاومت آن را افزایش می‌دهد. عملیات تراکم بتن را ساده‌تر می‌کند و جلوی آب انداختن را می‌گیرد. این افزودنی‌ها در حفظ روان کنندگی بتن با هم متفاوت عمل می‌کنند. برخی از آنها روانی را به مدت کمتر حفظ می‌کنند. برخی دیگر قادرند آن را به مدت بیشتری حفظ کنند. به طور کل می‌توان گفت که آنها نمی‌توانند این ویژگی را به مدت طولانی داشته باشند. افزودن برخی مواد می‌تواند این ویژگی را بهبود دهد. در ادامه برخی روان کننده‌های دیرگیر و زودگیر بتن معرفی شده‌اند که در آنها میتوان با تأثیر افزودنی های بتن در ساخت و ساز بیشتر آشنا شد.

روان کننده‌ بتن دیرگیر BCB13

روان کننده دیرگیر BCB13 یک افزودنی بتن است که در مناطق گرمسیری به کار می‌رود. برای کنترل گیرش بتن در آب و هوای گرم عملکردی عالی دارد. در حمل و نقل‌های طولانی مدت هم می‌توان از آن استفاده کرد. مشکلات پمپاژ بتن در ارتفاعات بالا را تسهیل می‌کند. آن را بر پایه لینگوسولفات‌های اصلاح شده می‌سازند. ماده‌ای که اسلامپ بتن را افزایش می‌دهد و بر مقاومت آن می‌افزاید. دوام و عمر و نفوذناپذیری بتن با افزودن این ماده بیش از پیش خواهد شد. در روانی ثابت حدود 10 درصد از آب اختلاط بتن را می‌کاهد. 

فوق روان کننده بتن دیرگیر BCB11

افزودنی دیرگیر BCB11 هم یک فوق روان کننده بتن است. افزودنی کاهش دهنده آب که بر پایه نفتالین است. این روان کننده در دسته دیرگیرها جا می‌گیرد. یعنی هیدراتاسیون اولیه را سیمان را با تأخیر مواجه می‌کند. بعد هم زمان گیرش بتن را به تعویق می‌اندازد. بدون این که اثر نابجایی بر گیرش و مقاومت نهایی بتن داشته باشد. این روان کننده در مناطق گرمسیری کارایی بتن را حفظ می‌کند. میزان مصرف آب را کم می‌کند و مقاومت بتن را چند برابر افزایش می‌دهد. بر گیرش بتن هم مؤثر است. جلوی آب انداختن بتن و جدا شدن سنگدانه‌ها را می‌گیرد. با انواع مواد جایگزین و از جمله سیمان پرتلند سازگاری دارد.  

فوق روان ساز دیرگیر BC17

فوق روان ساز دیرگیر (پلی کربوکسیلاتی)BC17 هم از افزودنی های بتن در ساخت و ساز به شمار می‌رود. افزایش مقاومت بتن و اسلامپ از مهم‌ترین مزایای استفاده از آن است. این مقاومت شامل مقاومت اولیه و نهایی آن می‌شود. مصرف آب را کاهش می‌هد. از آنجا که روان کننده دیرگیر است، روند گیرش بتن را کاهش می دهد. همچنین، موجب آرامشی در روند کسب مقاومت بتن می‌شود. در طولانی مدت هم مقاومت آن را بالا می‌برد.  

از میزان آب اختلاط در اسلامپ و سیمان ثابت می‌کاهد.. فرایند پمپاژ را بهبود می‌دهد و در نتیجه از استهلاک تجهیزات کاربردی کم می‌کند. برای بتن ریزی‌های حجیم و در هوای گرم هم می‌تواند به خوبی عمل کند. یک افزودنی دیرگیر است که بر زمان شکل پذیری بتن و زمان گیرش آن اثرگذار است. برای بتن ریزی‌های حمل طولانی مدت هم کاربردی است. مقاومتی ایجاد شده در این ماده با بتن معمولی مقایسه کردنی نیست. 

این افزودنی بتن گیرش سریع در هوای گرم را جبران می‌کند. بتن را به ماده‌ای یکپارچه بدل می‌سازد. از جداشدگی سنگدانه‌های بتن کم می‌کند. بتن با وجود این ماده دچار جمع شدگی نخواهد شد. بدون این که انرژی زیادی صرف کند به افزایش تراکم بتن منجر می‌شود. در آخر هم سطح نهایی یکنواختی ایجاد می‌کند. با تمام انواع سیمان پرتلند به جز سیمان نوع 5 سازگار است. به هیچ وجه نباید محصول را به مصالح خشک دیگری اضافه کرد. اگر خوب با بتن مخلوط نشود، گیرش کاذبی از بتن را به نمایش می‌گذارد. اگر این ماده بیشتر از حد معمول استفاده شود، در گیرش ابتدایی و انتهایی تأخیر ایجاد می‌شود. آب انداختن و جدا شدن سنگدانه‌ها را به دنبال خواهد داشت. 

فوق روان کننده بتن زودگیر BCB12

فوق روان کننده زودگیر BCB12 نیز یک افزودنی بتن است. برای دستیابی به کارایی بهتر در بتن خواص زود گیرش دارد. در فصل سرد که بتن ریزی ممکن است به هر دلیلی با مشکلاتی مواجه شود بسیار مناسب است. اسلامپ و مقاومت نهایی بتن را بالا می‌برد. بر پایه نفتالین سولفونات تهیه شده است. نفوذپذیری را کاهش می‌دهد و پمپاژ را آسان می‌کند. تجهیزات کمتر دچار استهلاک می‌شوند. انسجام و مقاومت فشاری بتن را بالا می‌برد. برای بتن ریزی در مقاطع با آرماتورهای متراکم کاربرد دارد. جلوی ترک خوردگی سطحی را می‌گیرد. برای ساخت قطعه‌های پیش ساخته هم می‌توان روی آن حساب کرد. با انواع سیمان پرتلند سازگار است و در مناطق سردسیر عملکرد خوبی دارد. 

فوق روان ساز زودگیر BC18

فوق روان ساز زودگیر پلی کربوکسیلاتی BC18 هم از انواع افزودنی بتن است. این افزودنی زمان گیرش بتن را کوتاه می‌کند و اسلامپ آن را بالا می‌برد. در مواقعی مانند کارهای ترمیمی و انواع تعمیرات بتنی که نیاز به گیرش سریع بتن است کاربرد فراوانی دارد. این محصول مانع از کاهش مقاومت ناشی از گیرش سریع می‌شود. از آنجا که زمان ساخت و ساز و دوره عمل آوری را کم می‌کند، هزینه‌های اجرا و نگهداری را نیز پایین می‌آورد. بتن را در برابر آب و محلول‌های خورنده شیمیایی نفوذناپذیر می‌سازد. برای مناطق سردسیر هم مناسب است. انرژی را که برای بتن ریزی به کار می‌رود کاهش می‌دهد. برای مناطقی که به تراکم زیادی از آرماتور لازم است کاربرد دارد. 

این افزودنی بتن برای مناطقی با سطح مقطع کوچک عملکرد خوبی دارد. از جدا شدن سنگدانه‌ها از هم جلوگیری می‌کند. پمپاژ بتن را هم با راحتی بیشتری همراه می‌کند.      

امتیاز شما به این مقاله

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.