ژل میکروسیلیس

ژل میکروسیلیس یا همان مکمل بتن یک ماده بسیار پرکاربرد در اصلاح ویژگی های بتن است که برای نفوذ ناپذیر کردن بتن و آب بند کردن آن مورد استفاده قرار می گیرد.

در حال حاضر افزودنی های بسیار پیشرفته‌ ای تولید شده اند که با کمک آنها می توان طول عمر بتن ها را بهبود داده و شرایط استفاده از آنها را نیز آسان تر نمود. ژل میکروسیلیس یکی از این مواد مهم است که در تمامی عملیات عمرانی برای انجام ساخت و سازها بدون تأثیرات تغییرات جوی مورد استفاده قرار می گیرد.

زیرا گاهی اوقات عوامل جوی تأثیر زیادی در جلوگیری از نشست ساختمان ها و ایجاد مشکلات مختلف در سازه بتنی دارند که با استفاده از انواع ژل میکروسیلیس بسته به موقعیت، افزایش استحکام و مقاومت بنا به وجود می آید.

ژل میکروسیلیس

ژل میکروسیلیس و ترکیبات آن

ژل میکروسیلیس چیست؟ ژل میکروسیلیس جزء بهترین فرآورده ‌های افزودنی بتن بوده که با استفاده از آن در ملات های بتنی یک ملات نفوذ ناپذیر در برابر مواد شیمیایی مانند یون های کلر و سولفات، نمک و جریان های متناوب مکانیکی به وجود می آید.

این ماده پرکاربرد را با نام ‌های دیگری مانند چسب بتن، چسب آب بند، پاور ژل، ژل سیلیکا و پودر میکروسیلیس هم در صنعت ساختمان می شناسند، از ویژگی ‌های مهم این ماده سازگار بودن با محیط زیست است.

این افزودنی بتن پس از ترکیب با بتن می تواند هرگونه خلل و فرج در آن را بپوشاند و به عنوان یک جایگزین مناسب بسیاری از افزودنی های بتن، قرار می گیرد. ترکیبات ژل میکروسیلیس از چند جزء اصلی تشکیل شده است. در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

میکروسیلیس

مهمترین قسمت این ژل را ماده ای به نام سیلیکا فوم یا دوده سیلیسی تشکیل می دهد، این ماده از دودکش کارخانه های فروآلیاژ به دست می ‌آید و در واقع یک نوع ضایعات محسوب شده که به عنوان پوزولان خواص بسیار زیادی پس از ترکیب با بتن دارد.

روان‌کننده و فوق روان‌کننده

وجود روان‌کننده و فوق روان‌ کننده بتن در ژل میکروسیلیس موجب پخش شدن بهتر دوده سیلیسی می شود و افزایش کارایی و مقاومت بتن را به دنبال دارد.

مواد پلیمری آب بند کننده

مواد پلیمری آب بند کننده بتن انواع مختلفی دارد و می توانند به خواص دوده سیلیسی کمک کنند.

الیاف

الیاف به طور دائم در فرمولاسیون ژل میکروسیلیس وجود ندارد و گاهی اوقات برای حذف ترک های مویی در بتن نیاز است که از ژل میکروسیلیس الیاف دار که از الیاف پلی پروپیلن و فولاد تشکیل شده استفاده شود.

مواد آنتی باکتریال

مواد آنتی باکتریال تأثیر زیادی در جلوگیری از فاسد شدن و گندیدن ژل می گذارند و در واقع نوع ماده نگهدارنده است.

آب

آب مهمترین افزودنی در ساخت ژل میکروسیلیس است.

افزودنی های خاص

گاهی اوقات برای دستیابی به اهداف متفاوت باید از افزودنی هایی با فرمولاسیون های خاص استفاده شود. این افزودنی ها بسته به روش میکس و میزان استفاده تأثیرات متفاوتی در بتن می گذارند.

ویژگی های شیمیایی ژل میکروسیلیس

نام محصولژل میکروسیلیس، زل مکمل بتن، ژل میکروسیلیکا
حالت فیزیکیدوغاب غلیظ
یون کلرکمتر از حد استاندارد (ندارد)
رنگخاکستری
وزن مخصوص

1.40 ± 0.05 گرم بر سانتی متر مکعب

 

انواع ژل میکروسیلیس

ژل میکروسیلیس جزء مواد افزودنی بتن بوده که در بتن ریزی کاربردهای زیادی دارد. در حال حاضر انواع ژل میکروسیلیس تولید شده است، تا در شرایط خاص بتوان از ژل مناسب استفاده کرد.

در زمان خرید این ژل ها ممکن است که به درستی نتوانید از بین این تنوع بهترین را انتخاب کنید پس لازم است که حتماً از افراد حرفه ای و متخصص در این زمینه مشورت دریافت نمایید.

برای آشنایی نسبی در این بخش به معرفی انواع ژله میکروسیلیس می‌پردازیم:

ژل میکروسیلیس بر پایه مواد شیمیایی

ژل میکروسیلیس را بر اساس محصولات پایه ای که در آن استفاده می شود نام گذاری می کنند. در حال حاضر انواع ژل میکروسیلیس بر پایه نفتالین، بر پایه کربوکسیلات و بر پایه لیگنو بیشترین کاربرد را دارند.

ژل میکروسیلیس الیاف دار

میکروسیلیس الیاف دار را از الیاف های فولاد یا پلی پروپیلن و مواد دیگر تولید می ‌کنند که این ژل بر اساس الیاف های موجود به چند گروه تقسیم می شود:

1. ژل سیلیکا الیاف دار
2. میکروسیلیس ژل الیاف دار
3. نانو ژل الیاف دار
4. پاور ژل الیاف دار

ژل میکروسیلیس بر اساس گیرش

ژل میکروسیلیس را بر اساس افزودنی هایی که به آن اضافه می شود می توان در چند رده بندی قرار داد.
1. ژل دیرگیر
2. ژل زودگیر
3. ژل نرمال

انواع ژل میکروسیلیس

موارد استفاده از ژل میکروسیلیس

ژل میکروسیلیس که به عنوان ژل آب بند و چسب بتن هم مورد استفاده قرار می ‌گیرد، کاربردهای گسترده ‌ای در صنعت بتن و ساخت و ساز دارد.
در واقع استفاده کردن از ژل میکروسیلیس موجب می شود تا سازه های مقاوم تر تولید شده و پروسه بتن ریزی نیز با کمترین مشکلی صورت بگیرد.
برخی از مهمترین موارد استفاده از ژل میکروسیلیس در بخش های مختلف ساخت و ساز را مورد بررسی قرار می دهیم:

بتن های آب بند

ژل میکروسیلیس به دلیل وجود مواد روان‌کننده در ساختار آن به راحتی موجب آب بندی بتن شده و تمامی حفرات میکروسکوپی بتن را پر کرده و مانع نفوذ آب در فرآیند تولید بتن می شود.

بتن های پرمقاومت

وجود دوده سیلیسی در کنار سیمان سبب تشکیل ترکیب سیلیکات کلسیم سخت شده که با وجود روان‌کننده ها در فرمولاسیون این ژل مقاومت بتن افزایش می یابد.

بتن های با دوام

در تمامی فضاهایی که نیاز به بتن با دوام است، از این ژل برای آب بندی و افزایش دوام استفاده می شود.

بتن های خود متراکم

بتن های خود متراکم کارایی بالایی دارند که استفاده کردن از دوده سیلیسی در آن تأثیر زیادی در قوام و کارایی بتن می گذارند.

به طور کلی می ‌توان گفت که میکروسیلیس در تمامی بتن های مقاوم در برابر آتش، مقاوم در برابر ضربه و بار دینامیکی، مقاوم در برابر مواد شیمیایی مخرب و همچنین بتن های مورد استفاده در سد سازی، مخازن آب، پل های بتنی، بتن کف سازی، بتن مورد استفاده برای آشیانه هواپیما و سایر موارد دیگر کاربرد دارد.

کاربردهای ژل میکروسیلیس

مهمترین مزایای ژل میکروسیلیس در بتن

استفاده کردن از ژل میکروسیلیس در بتن علاوه بر افزایش دوام و مقاومت بتن و مزیت های زیاد دیگری هم به دنبال دارند که در ادامه به معرفی برخی از مهمترین آنها می پردازیم:

• کاهش چشمگیر ترک خوردگی های بتن
• بهبود آیتم های بتن از لحاظ دوام
• به وجود آمدن ظاهری بهتر در هنگام استفاده از قالب ها
• مانع آب انداختگی و جدا شدگی بتن
• به تأخیر انداختن زمان گیرش بتن در فصول گرم
• استفاده کمتر از آب برای بهبود خواص بتن
• افزایش چسبندگی بتن
• کاهش خوردگی فلزات و میلگردها و افزایش مقاومت الکتریکی
• افزایش خاصیت الاستیسیته بتن و بهبود پمپاژ و کاهش استهلاک تجهیزات
• کاهش میزان نفوذپذیری تا ۲۰ برابر کمتر از بتن های معمولی

مزایای ژل میکروسیلیس

بررسی مشخصات فنی ژل میکروسیلیس

با بررسی مشخصات فنی ژل میکروسیلیس به شکل بهتری با این ماده مهم آشنا می شوید که برخی از مشخصات فنی آن عبارتند از:

وزن مخصوص ژل میکروسیلیس: ۱.۶ گرم بر سانتی‌متر مکعب
انحلال ژل میکروسیلیس: در آب
PH ژل میکروسیلیس: خنثی و حدود ۷
رنگ ژل میکروسیلیس: خاکستری و طوسی
حالت فیزیکی ژل میکروسیلیس: خمیر کشسان
از مهمترین مشخصات فنی ژل میکروسیلیس فاقد یون کلر بودن این محصول است که هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند و در برخورد با فلزات موجب پوسیدگی و خوردگی آنها نمی شود.

معرفی انواع ژل میکروسیلیس در مجموعه بتن شیمی خاتم

همانطور که گفتیم انواع ژل میکروسیلیس با توجه به ترکیبات اولیه و نحوه گیرش وجود دارد که در شرایط مختلف می توان از نمونه ‌های مناسب استفاده کرد.
در مجموعه بتن شیمی خاتم که یکی از معتبرترین مراکز ارائه دهنده مکمل بتن است، انواع ژل میکروسیلیس با کاربردهای خاص آن ارائه می گردد.

مکمل بتن

مکمل بتن برای ساخت بتن های مقاوم و نفوذ ناپذیر و افزایش مقاومت خمشی و کششی مؤثر است.

ژل فیلر

ژل فیلر از اقتصادی ترین نوع ژل های میکروسیلیس بوده که بدون آسیب رساندن به محیط زیست هزینه های کارگری برای ساخت بتن را کاهش می دهد.

ژل سیلیکافیوم

ژل سلیکافیوم نوع افزودنی چند منظوره پیشرفته جهت ارتقا کیفیت بتن، افزایش مقاومت فشاری و کاهش جذب آب کاربرد دارد.

ژل میکروسیلیس الیاف دار

ژل میکروسیلیس الیاف دار یک افزودنی مهم بتن برای افزایش مقاومت و دوام و نفوذ پذیری کمتر بوده که در این نوع از فوق روان‌کننده کربوکسیلاتی استفاده می شود.

ژل میکروسیلیس

ژل میکروسیلیس به عنوان جایگزین بخشی از سیمان کاربرد دارد و با وجود فوق روان‌ ساز انواع آب بندی بتن مقاومت بتن ها را افزایش می دهد.

پاور ژل

پاور ژل از ابر روانساز کربوکسیلاتی تشکیل شده و با وجود الیاف پلی پروپیلن مقاومت کششی، خمشی و سایش بتن را ارتقا می دهد.

ژل ضد یخ بتن

ژل ضد یخ بتن تا حد زیادی مقاومت ناشی از ضد یخ را جبران می کند، زیرا از الیاف پلی پروپیلن و فوق روان‌ساز تشکیل شده و به عنوان جایگزین بخشی از سیمان کاربرد دارد.

ویژگی ها و انواع

خرید اینترنتی ژل میکروسیلیس

ژل میکروسیلیس با داشتن ویژگی های خاص و مزایای فراوان در هنگام استفاده کردن در بتن برای سازه های مختلف کاربرد دارد.

فراهم آمدن شرایط خرید اینترنتی ژل میکروسیلیس موجب شده تا در اقصی نقاط کشور که به فروشگاه های معتبر دسترسی ندارند، با خیال راحت بتوانند این محصول کاربردی را تهیه کرده و در بخش های مختلف استفاده کنند.
مجموعه پتروشیمی خاتم یکی از معتبرترین مراکز است که با راه‌اندازی سایت آنلاین شرایط خرید اینترنتی را فراهم کرده و مشتریان می توانند با اطمینان کافی از دریافت محصولات مرغوب و با کیفیت و قیمت های مناسب محصولات مد نظر خود را پس از دریافت مشاوره به صورت رایگان تهیه کنند.

سؤالات متداول

منظور از ژل میکروسیلیس چیست؟

یکی از افزودنی های بتن است که با استفاده از ملات بتن را در برابر عوامل شیمیایی و نفوذ آب مقاوم می سازند و با محیط زیست هم سازگاری کامل دارد.

ترکیبات سازنده ژل میکروسیلیس چیست؟

دوده سیلیسی، روان کننده و فوق روان کننده، الیاف، مواد پلیمری آب بند کننده، آب، مواد آنتی باکتریال و برخی افزودنی های خاص جزو ترکیبات سازنده ژل میکروسیلیس هستند.

ژل میکروسیلیس چند نوع است؟

ژل میکروسیلیس از لحاظ مواد شیمیایی سازنده به انواع نفتالینی، کربوکسیلاتی و لیگنو تقسیم بندی می شود. همچنین براساس نوع الیاف سازنده و میزان گیرش هم به انواع مختلف تقسیم بندی می گردد.

کاربردهای ژل میکروسیلیس چیست؟

از این افزودنی و مکمل بتن برای ساخت بتن های آب بند، بتن های پر مقاومت، بتن های با دوام و بتن های خود متراکم استفاده می کنند.

۲ دیدگاه ها

 • ما بعضی از محصولات ژل میکروسیلیس شما رو نیاز داریم ولی نمیدونیم که باید چطور مقدار مورد نیاز خودمون رو محاسبه کنیم؟ ممنون میشم کمک کنین

  • سلام وقتتون بخیر
   برای اطلاع از میزان دقیق خرید هر محصول لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم به شکل تخصصی و رایگان داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This post is also available in: English

۲ دیدگاه ها

 • ما بعضی از محصولات ژل میکروسیلیس شما رو نیاز داریم ولی نمیدونیم که باید چطور مقدار مورد نیاز خودمون رو محاسبه کنیم؟ ممنون میشم کمک کنین

  • سلام وقتتون بخیر
   برای اطلاع از میزان دقیق خرید هر محصول لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم به شکل تخصصی و رایگان داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.