بتن ذاتا ماده ای متخلخل است که آب و مواد مختلف به راحتی داخل آن نفوذ پیدا می کنند. نفوذ این مواد مختلف در نهایت می تواند منجر به تخریب ساختار و کاهش شدید عمر مفید آن شود. به همین دلیل از نوعی مکمل بتن به نام آب بند بتن استفاده می کنند. اما آب بند بتن چیست؟ به طور ساده به موادی که جلوی نفوذ رطوبت، نم، آب و مواد شیمیایی مختلف را گرفته و حرکت آب درون ساختار بتن را محدود می کنند، آب بند بتن می گویند. این مواد افزودنی براساس شیوه عملکرد نامگذاری شده و در مواقعی که فشار آب بر روی بتن قرار داشته باشد کاربرد زیادی دارند. در ادامه به طور کامل به بررسی این ماده پرکاربرد در صنایع ساختمانی می پردازیم.

آب بند بتن

اهمیت و دلایل استفاده از آب بند بتن

در صنایع ساختمانی، ضد آب کردن سازه هایی که در تماس با آب هستند یا به دلیل شرایط جوی احتمال نفوذ آب در ساختار آنها بالاست، اهمیت زیادی داشته است. امروزه از موادی پیشرفته به نام مواد افزودنی آب بند بتن استفاده می کنند که کاربرد بسیار گسترده از تونل و سد تا پل و سازه های ساختمانی مختلف دارند.

بتن در برابر مواد مختلف نفوذپذیری قابل توجهی دارد و همچنین به دلیل ساختار متخلخل امکان حرکت آب و سیالات درون آن وجود دارد. این عوامل بیشترین مشکلات را برای بتن و کاهش عمر مفید آن ایجاد می کنند مخصوصا در فصل سرما و یخبندان که یخ زدن آب درون بتن بسیار مشکل ساز خواهد بود.

به عنوان مثال به دلیل اهمیت بالای این موضوع از نوار آب بند بتن یا ورقه های غیر قابل نفوذ نظیر مواد پلی اتیلنی و پلیمری اورتان استفاده می کنند تا لایه ای محافظ و مستحکم در برابر نفوذ آب و مواد شیمیایی مختلف باشد. باید به این نکته توجه داشت که این نوع آب بندهای بتن پس از ساخت و اجرای بتن استفاده می شوند.

با توجه به اهمیت بسیار بالای آب بندی بتن در ادامه انواع روش های آن را توضیح می دهیم.

اهمیت و دلایل استفاده از آب بند بتن

روش های آب بندی بتن

مواد آب بند بتن را می توان به دو شکل کلی استفاده نمود:

 • روش اول استفاده از مواد آب بند در زمان اجرا و ساخت سازه های بتنی است
 • روش دوم استفاده از ملات آب بند بتن یا پوشش هایی است که روی بتن قرار می گیرند یا داخل ساختار آن تزریق می شوند

در این دو روش هدف اصلی نفوذناپذیری ساختار بتن و سازه های بتنی در برابر آب و مواد مختلف است. از بین این دو، روش اول بسیار بهتر است که متأسفانه بسیاری از شرکت ها به دلیل اینکه اطلاعات کافی در این زمینه ندارند یا از عواقب عدم استفاده از آن خبر ندارند، از روش اول استفاده نمی کنند.

در روش اول برای آب بندی بتن به چندین نکته مهم باید توجه داشت. با اینکه آب بند کننده بتن تأثیر بسیار زیادی دارد اما در مراحل ساخت بتن، نسبت ترکیب آب و سیمان، شیوه عمل آوری و جلوگیری از ترک خوردگی ساختاری، بسیار مهم هستند چون تأثیری روی مقاومت و بهبود ساختار بتن ندارند. پس از رعایت این موارد باید مقدار کافی از مواد آب بند کننده استفاده نمود.

مایع آب بند بتن که در روش اول استفاده می شود باید روان کنندگی خوبی داشته باشد. به عبارت دیگر روان کننده آب بند بتن نسبت آب به سیمان را کم می کند تا متراکم سازی بهتر صورت بگیرد و آب کمتری در ساختار بتن باقی بماند. همچنین مواد افزودنی آب بند باید در برابر نفوذ سولفات و مواد خورنده از بتن محافظت کند و با مواد پوزولانی، کلسیم هیدروکسید محلول را به کلسیم سیلیکات نامحلول تبدیل نماید.

در روش دوم از ملات آب بند بتن استفاده می کنند و لایه ای به ضخامت 1 تا 5 سانتیمتر بر روی سازه بتنی ایجاد می کنند. این نوع مواد ترکیبات متفاوتی دارند که عموما متشکل از میکروسیلیکا هستند تا یک لایه انعطاف پذیر و مقاوم در برابر نفوذ آب به شکل پوششی ایجاد نمایند.

با توجه به اینکه آب بندی بتن در این روش پس از بتن ریزی انجام می گیرد، اگر لایه سطحی بتن از بین رفته باشد باید تا رسیدن به یک بتن سالم ابتدا کنده کاری انجام شود و کلیه ترک ها و شکاف ها نیز پر شوند. در این روش برای اینکه مواد آب بند اتصال محکمی به لایه زیرین خود داشته باشند از چسب بتن آب بند استفاده می کنند که پلیمری و بر پایه سیمان است.

در روش دوم با تزریق مواد مخصوص هم آب بندی بتن را انجام می دهند. این مواد معمولا پلی یورتان هستند که با واکنش های شیمیایی پیوند قوی بین بتن و ماده آب بند کننده برقرار می گردد. پس از این اتصال ساختاری مستحکم شکل می گیرد که از نفوذ آب و مواد مختلف جلوگیری خواهد کرد. پلی یورتان ها می توانند یک جزئی یا دو جزئی باشند که با پمپ مخصوص تزریق می شوند.

مزیت این روش برای آب بندی بتن این است که از ورود آب به درون ساختار و اثرات مخرب آن جلوگیری می شود، آب بندی از دو طرف سازه وجود دارد، در مکان هایی که دبی آب بالاست می توان باز هم از این مواد آب بند بتن استفاده کرد و حتی بزرگترین ترک ها را هم می توان آب بندی نمود.

روش های آب بندی بتن

انواع آب بند بتن

صرف نظر از اینکه مواد آب بند نظیر چسب آب بند به چه روشی نقش خود را ایفا کنند، در مرحله ساخت بتن اضافه شوند یا پس از بتن ریزی، انواع مختلفی دارند. در ادامه انواع مواد آب بندی بتن را معرفی می کنیم:

 • مواد دافع صابونی و اسید چرب که با هیدرات سیمان واکنش می دهند و جزو ابتدایی ترین مواد آب بند بتن هستند.
 • ذرات جامد بسیار ریز که شکاف ها و خلل و فرج بتن را پر کرده و آب بند می کنند
 • مواد آب بند بتن که با پیستوله روی سطح بتن پاشیده می شوند تا جلوی نشت آب را در بتن هایی که اجرای ضعیف داشته اند بگیرند
 • پلاسترهای سیمانی آب بند که نقش تکمیل کنندگی و تقویت کنندگی مواد آب بند و پلیمری قبلی را داشته و با ضخامت بین 5 تا 10 میلیمتر بر روی آنها قرار می گیرند.
 • پرایمرهای تک جزیی مثل قیر لاستیکی که محلول در آب بوده و با قلم مو یا اندودکاری روی سطح بتن کار می شوند
 • پرایمرهای دو جزئی که ابتدا یک لایه نازک مایع روی بتن ریخته شده و پس از آن پودر آب بند بتن بر روی آن می ریزند. قدرت ضد آب بالایی داشته و با قلم مو هم قابل اجرا هستند
 • پرایمرهای سه جزئی که با فلز روی ساخته شده و بسیار گران قیمت هستند. این نوع مواد آب بند نه تنها جلوی نفوذ آب را می گیرند بلکه محافظ قدرتمند در برابر خوردگی و پوسیدگی هم هستند.
 • ایزوگام کردن سطح بتن نیز روش دیگری است که بیشتر در ایران مرسوم است که مهارت فرد بسیار مهم است
 • قیر ریختن و گونی کردن سطح بتن هم نوع دیگری از مواد آب بند بتن هستند که روشی سنتی محسوب می شود و بزرگترین عیب آن آسیب پذیری در برابر اجسام نوک تیز است.
 • مواد نانو نظیر سیلان و الکیل هم با خاصیت ترمیمی بعد از بتن ریزی به عنوان آب بند به کار می روند
 • پودرهای کریستالی و نفوذگر با ساختار سوزنی شکل کلیه خلل و فرج های بتن را پر کرده و یکی از جدیدترین نمونه آب بند بتن محسوب می شوند.

انواع اب بند بتن

مواد آب بند بتن استخر

آب بندهایی که برای استخر استفاده می شوند، در کف و دیواره ها کاربرد داشته و در دسته مواد افزودنی بتن قرار دارند. از جمله مواد آب بند بتن استخر می توان به ژل میکروسیلیس اشاره کرد. ژل میکروسیلیس از یک طرف میزان مصرف آب را برای ساخت بتن کاهش داده و از طرفی به دلیل وجود روان کننده بتن و پر کنندگی عالی ترکیبی ایده‌آل برای آب بندی استخر است.

آب بند استخر تراکم بتن را بالا برد و با ایجاد کلسیم سیلیکات، بتنی مستحکم و با نفوذپذیری بسیار کم ایجاد می کند. با این حال عیب این ترکیب، قیمت بالای آن محسوب می شود ولی به دلیل اثرات مثبت در آب بندی و جلوگیری از تخریب سازه و تقویت ساختاری ارزش خرید بسیار بالایی دارد.

دقت داشته باشید که آب بند بتن استخر نیاز به گروهی ماهر برای اجرای آن دارد چون میزان روان کنندگی بتن کاهش یافته و سریعا سفت می شود.

مواد آب بندی کننده استخر

اصول آب بندی بتن

با توجه به توضیحات داده شده، با انواع مواد آب بند، روش های آب بندی بتن، اجرا و کاربردهای آن در مراحل مختلف آشنا شدید و تا حد زیادی اصول استفاده از آن نیز مشخص شد. اما به طور کلی باید بدانید که اصول آب بندی بتن هم در مرحله ساخت بتن و هم در مرحله پس از بتن ریزی و بهره برداری لازم الاجرا هستند تا استحکام و قدرت آن تضمین شده باشند.

از پایه ای ترین اصول آب بندی بتن، تولید و ساخت بتن مناسب است تا مواد آب بند بتوانند عملکرد مناسبی داشته باشند. با توجه به ساختار و مرحله ای که از این مواد استفاده می کنید اصول استفاده از آن متفاوت است. در مرحله ساخت بتن باید از آب بندهایی استفاده کرد که به درون ساختار نفوذ پیدا کرده و واکنش شیمیایی با ساختار بتن برقرار می کنند. اما در مرحله بتن ریزی باید از موادی استفاده کرد که خلل و فرج و ترک های ایجاد شده را پر کرده و لایه سطحی مقاوم و نفوذناپذیر ایجاد نمایند.

همچنین از اصول مهم آب بندی بتن اجرای صحیح و حرفه ای آنهاست چرا که برخی از آنها موجب سفت شدن سریع بتن شده و دیر عمل کردن موجب سخت شدن ساختار بتن و بلا استفاده شدن آن خواهد شد. نوع مواد افزودنی و کیفیت بالای آنها نیز شرط مهمی است. همچنین طبق اصول آب بندی باید پس از بتن ریزی از آب بندهای ثانویه هم استفاده کنید مخصوصا برای مواقعی که آب با فشار بالا در معرض تماس مستقیم با بتن است.

قیمت آب بند بتن

مواد آب بند بتن براساس که چه ساختار شیمیایی داشته باشند و از چه نوعی باشند، به شکل ملات، مایع یا پودر تولید شده باشند و از چه خواصی برخوردار هستند، قیمت متفاوتی پیدا می کنند.

شرکت بتن شیمی در زمره بهترین شرکت های آب بندی بتن در کشور قرار دارد که با تولید مواد بسیار با کیفیت قابل استفاده به شکل های مختلف و در مراحل گوناگون از مرحله ساخت بتن تا بتن ریزی و پس از آن می باشد. شما می توانید از طریق کارشناسان ما مشاوره رایگان دریافت نموده و محصولاتی با کیفیت و قیمت مناسب را خریداری نمایید.

سؤالات متداول

آب بند بتن چیست؟

آب بند بتن به موادی می گویند که جلوی نفوذ آب و مایعات به درون ساختار بتن را می گیرد تا از استحکام آن کاسته نشود و دچار تخریب نگردد.

چه روش هایی برای آب بندی بتن وجود دارد؟

مواد آب بند بتن را می توان در مرحله ساخت بتن و یا در مرحله بتن ریزی مورد استفاده قرار داد.

چند نوع ماده آب بند بتن موجود است؟

آب بندهای بتن از لحاظ نوع ساختار شیمیایی، فرم جامد و مایع به انواع مختلف تقسیم بندی می شوند. صرف نظر از نوع ماده آب بند، ویژگی مهم پر کردن خلل و فرج ها، ترک خوردگی و شکاف ها و نفوذناپذیری بالا در برابر آب و مایعات است.

مهمترین اصل آب بندی بتن چیست؟

از مهمترین اصول آب بندی بتن، تهیه اصولی و صحیح بتن است. به عبارت دیگر برای اینکه مواد آب بند بتوانند اثر خود را بگذارند لازم است که ابتدا آب و سیمان با نسبت صحیح مخلوط شده باشند، شیوه عمل آوری و جلوگیری از ترک خوردگی به خوبی انجام شده باشد چون این مواد مقاومت بتن را بهبود نمی دهند.

3 دیدگاه ها

 • سلام
  برای آب بند کردن بتن استخر بهتره از این محصول استفاده کنیم یا ژل میکروسیلیس و سایر محصولات رو پیشنهاد می کنین؟

 • سلام
  در رابطه با این مورد توصیه می کنیم با همکاران ما در واحد فنی صحبت کنین تا مشاوره و راهنمایی های لازم و تخصصی صورت گیرد.

 • سلام شرکت ما یعنی جهان فرود برای عایق کاری دیوار ساختمان که توی نما هستن میحوایم بپرسیم که چه موادی رو میتونیم استفاده کنیم که اب دیگه نفوذ نکنه. شرکت شمارو دیدم واقعا علم بالایی دارید. تشکر جهان فرود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *