ضد یخ بتن

ضد یخ بتن یا شتاب دهنده هیدراتاسیون در زمان بتن ریزی درهوای سرد کاربرد فراوان و مقرون به صرفه ای برای شما دارد. ضد یخ بتن در واقع نوعی افزودنی بتن زود گیرکننده  براساس مواد نیتروژنی فاقد کلراید است به همین دلیل ازکاربردهای آن میتوان در بتن سازی های مسلح وغیر مسلح نام برد. بتن با توجه به ویژگی هایش دارای کیفیت مقاومت مناسبی در برابرسرما ست اما با این همه بازامکان یخ زدگی بتن وجود دارد. در بیان این اتفاق لازم به توضیح  است که مدت زمان لازم برای گیرش اولیه بتن بسته به نوع بتن  تقریبا 12 ساعت می باشد و هرچه دمای هوا پایین تراین مدت زمان طولانی تر و امکان یخ زدگی بتن بیشتر فراهم می گردد ، لذا استفاده از ضد یخ بتن با مکانیزم شتاب دهندگی بتن درفرایند هیدراتاسیون علاوه برکاهش زمان گیرش بتن به 4تا 5 ساعت ، برای جلوگیری از رخداد یخ زدگی بتن بسیار مفید است. عملیات هیدراتاسیون سیمان واکنشی گرماده است که با کاهش دمای انجماد ازیخ زدگی بتن که فرایندی تدریجی است و به موجب آن مقاومت بتن کاهش یافته و متلاشی می گردد جلوگیری می کند.

وقتی بتن یخ می زند آب موجود درحفره های بتنی با کاهش دما دردمای 30 درجه فارنهایت یا 1درجه سانتی گراد شروع به یخ زدن می کند ، میزان غلظت یون موجود درآب بالا رفته وآب یخ زده تقریبا افزایش حجمی 9% می یابد که این امر میتواند در یکنواختی طولانی بتن مشکل ایجاد کند. برای جلوگیری از پدیده ی یخ زدگی بتن روش های مختلفی وجود دارد که میتوان به موارد زیراشاره کرد:

گرم کردن مصالح به ویژه آب مورد استفاده در بتن

این روش با توجه هزینه و نیروی زیادی که بکار می برد، عملآ ناکارآمد بوده و توصیه نمی گردد.

مصرف ضد یخ بتن

ضد یخ بتن

استفاده از ضد یخ بتن به جای روان کننده های تسریع کننده بدلیل سطح توان بالایی که درکاهش نقطه انجماد آب و سرعت زیادی که به فرایند هیدراسیون می بخشد و سبب صرفه جویی 20 الی 50 درصدی زمان و انرژی می شود، بهترین انتخاب برای بتن ریزی در سرما است.

مزایای مصرف ضد یخ بتن

 • افزایش حرارت بتن وهیدراتاسیون و جلوگیری از یخ زدن بتن در یخبندان بوسیله ضد یخ بتن
 • ضد یخ بتن وحصول سریعتر مقاومت اولیه
 • كاهش نقطه انجماد آب بتُن با افزایش حرارت بتن
 • افزایش مقاومت اولیه و پایانی در بتن با ضد یخ بتن
 • امکان بتن ریزی در دماهای زیر صفر درجه با ضد یخ بتن
 • امکان كاهش نسبت آب به سيمان به ازاي كارآيي ثابت بوسیله ضد یخ بتن
 • ضد یخ بتن و سازگاری با سازه های مسلح
 • بتُن‌ ريزي و جلوگیری از یخ زدن بتن در هواي سرد و يخبندان تا دمای 15- درجه سانتی گراد
 • جلوگیری از متلاشی شدن بتن دردماهای زیر صفر درجه
 • قابلیت سازگاری با انواع نوع های مختلف سیمان
 • کاهش آب مصرفی تا 10 درصد
 • بهبود دوام بتن در برابرسرما

انواع ضد یخ بتن

ضد یخ پودری

ضد یخ بتن پودری ، کاربرد ویژه جهت بتن غیر مسلح و ملات های سیمانی دارد. این افزودنی بتن پودری شامل کلراید های کلسیم و نمک های معدنی در پایه می باشد. از خواص این محصول میتوان افزایش سرعت و شدت حرارت درفرایند بتن ریزی های در شرایط جوی سرد را نام برد. مصرف این نوع  ضد یخ بخاطر وجود یون کلر آن توصیه نمی شود.

ضد یخ بتن مایع

ضد یخ بتن مایع ، بتن شیمی خاتم درفرایند تولید شامل پایه های کلسیم و نیتریت های سدیم می باشد. این ضد یخ بتن مایع با گرما زایی درواکنش هیدراتاسیون ، تسریع گیرش اختلاط آب وسیمان درمدت کمتر، افزایش مقاومت بتن ، سازگاری با انواع بتن و عدم وجود یون کلر گزینه ی بسیار مناسب تری از ضد یخ بتن پودری برای استفاده در سازه های بتنی است.

This post is also available in: English