گروت و ترمیم کننده ها

گروت نوعی ملات است که به دلیل ویژگی های خاصی که دارد از آن در بخش های مختلف صنایع ساختمان سازی استفاده می شود. این ملات مقاومت خودش را نشان داده است و مصرف کنندگان ترجیح می دهند آن را در مواقعی به کار ببرند که به استحکام بیشتری نیاز دارند. ملاتی که می تواند ترک های عمیق را ترمیم کند و وظیفه زیرسازی را بر عهده بگیرد. کمتر ملاتی است که به این اندازه کاربردی باشد و ساختمان کارها استفاده از آن را به بقیه ترجیح دهند. ملات ها امری جدایی ناپذیر از ساختمان سازی محسوب می شوند و در واقع بدون وجود ملات سنگ روی سنگ بند نمی شود.

علاوه بر ساختمان سازی، برای نصب برخی از ماشین ها در کارخانه ها می توان از انواعی از آنها به جای چسب استفاده کرد. در واقع، هر جا نیاز به برقراری پیوند محکم و سازنده ای باشد، گروت حضور پررنگی خواهد داشت.

نحوه ساخت گروت

برای به دست آوردن گروت به طور معمول سیمان و ماسه را با هم ترکیب می کنند. اما نسبتی که از این دو ماده برای ساخت آن به کار می رود بسیار مهم است. این ماده چسبندگی بسیار زیادی دارد و می تواند نیرویی را که به آن وارد می شود به سطوح زیرین خود انتقال دهد. همین مسئله موجب می شود که سنگینی بار در سطح بیشتری پخش شود و تحمل آن نیز راحت تر باشد. این ملات را می توان برای نصب کاشی ها و سرامیک ها در جای جای مختلف ساختمان مورد استفاده قرار داد.

این ملات را در دسته ترمیم کننده ها هم قرار می دهند. برای درزگیری و پوشاندن ترک های عمیق بسیار کارآمد است. اگر سیمانی باشد انبساط کنترل شده ای دارد و به هیچ وجه منقبض نمی شود. با گذر زمان از انبساط آن کاسته خواهد شد. برای زیرسازی های سنگین هم کاربرد دارد. از آن می توان در زیر صفحه ستون ها و نصب و اجرای ماشین آلات نیز استفاده کرد.   

انواع گروت

گروت به شکل گوناگونی در بازار در دسترس است. اما در میان آنها سه نوع بیشتر از بقیه کاربرد دارند. این سه نوع شامل انواع پلیمری، اپوکسی و سیمانی می شود. هر یک از آنها ویژگی های مخصوص به خود و مزایا و معایب خود را دارند. با توجه به موادی که در ساخت این ماده به کار برود می توان درباره کاربرد آن نیز تصمیم گرفت. به عنوان مثال، از نوع سیمانی آن برای مصالح ساختمانی استفاده می شود و نمی توان آن را برای چسباندن ماشین آلات در کارخانه ها به کار برد.

گروت پلیمری

گروت می تواند از نوع پلیمری باشد که در واقع می توان آن را در دسته سیمانی نیز قرار داد که با مواد پلیمری اصلاح شده باشد. این ملات ترکیبی از رزین پلیمری و مخلوط سیمان است. مخلوط سیمان این ملات متشکل از دانه بندی های مخصوص با ماسه سیلیسی شکری است. ملاتی بسیار قوی که کاربرد زیادی هم دارد و روان کنندگی آن هم بالا است. وقتی از این ملات در ساخت و ساز استفاده شود، از جهت های بسیاری خیال سازنده و صاحب ساختمان راحت خواهد بود. 

گروت اپوکسی

گروت که از نوع اپوکسی می تواند دارای دو جزء یا سه جزء باشد. این ملات را در دسته پر استحکام ها قرار می دهند. مواد تشکیل دهنده این ملات دو ماده مصنوعی هستند که هر دو بی شباهت به چسب اپوکسی نیستند (نوع دو جزئی). برای این که سخت کنندگی آن بیشتر شود، به این دو ماده مصنوعی سیمان هم اضافه می کنند (نوع سه جزئی). این ماده قیمت ارزانی ندارد و برای نصب دستگاه های صنعتی هم قابل استفاده است.

از آنجا که دوام بسیار زیادی دارد، می تواند بار زیادی را هم برروی دوش خود تحمل کند. برای همین مسئولیت های سنگینی مانند نقش ترمیم کننده ها و استفاده در نصب و اجرای پیش ساخته های بتنی و فولادی را با خیال راحت می توان به آن واگذار کرد. حتی در ساختمان سازی برای اتصال های مهم و کاربردی، پی ساختمان و اطراف کانال کشی ها می توان روی این ماده چسبنده محکم حساب کرد. 

به علاوه، از این ماده پر قدرت در خیلی از کارخانه ها به عنوان چسب استفاده می شود. برای نصب دستگاه های موتوری، ژنراتورها، پمپ ها و انواع ریل ها که همگی دارای کابردهای بسیار مهم و حیاتی هستند می‌توان این ماده را به کار برد. حتی در جرثقیل ها که ابزارهایی بسیار مهم به شمار می روند، می توان به چسبندگی آن اعتماد کرد.

استفاده دیگر آن به عنوان چسب در بتن است. در صورتی که بتن ها بدون به کار بردن چسب استفاد شوند، در اثر گذر زمان ترک بر می دارند. حتی ممکن است سوراخ هایی در آنها ایجاد شود. برای پر کردن و ترمیم این سوراخ ها و ترک ها گزینه ای بهتر از این ماده از نوع اپوکسی وجود ندارد. این نوع گروت را در گاردهای دست اندازها و تیرهای راهنمای و رانندگی نیز به کار می‌برند.   

گروت سیمانی

بیشترین استفاده و کاربرد گروت سیمانی برای نصب کاشی و سرامیک در ساختمان است. حتی در بازسازی ها و نگهداری از ساختمان و تعمیرات هم این ماده می تواند کارایی زیادی داشته باشد. سیمان پرتلند در آن نقش سخت کننده را دارد. این ماده به طور معمول در بازار به شکل پودر خشک وجود دارد که پیش از استفاده باید با مقدار معینی آب ترکیب شود. نصب کاشی و سرامیک کار حساسی است. لازم است که کاشی ها و سرامیک ها هم به زمین یا دیواری که روی آن قرار می گیرند محکم بچسبند و هم طوری قوی به همدیگر بچسبند که هیچ راهی برای نفوذ آب در آنها وجود نداشته باشد. این مسئله به خصوص در محیط های سرویس بهداشتی و حمام اهمیت بیشتری دارد.

ملات ها و مواد زیادی نیستند که بتوانند این کار را به بهترین شکل انجام دهند. اما گروت می تواند به خوبی از پس این کار بر بیاید. بعد از استفاده از آن هم برای اطمینان بیشتر کاشی ها و سرامیک ها باید حتماً آب بندی شوند. این کار بهتر است بعد از خشک شدن کامل ملات انجام شود.

This post is also available in: English