مغزه‌گیری یا کرگیری بتن (Concrete grinding) به فرایندی گفته می‌شود که در طی آن قسمتی از بتن جدا شده و یا درون بتن حفره‌هایی ایجاد می‌شود. در واقع مهندسان با مغزه‌گیری از بتن تقویت شده و یا ساده، آن قسمت را مورد بررسی و آزمایش قرار می‌دهند تا از کیفیت نهایی بتن اطلاع کسب کنند.
بتن نقشی اساسی در ساخت پروژه‌های ساختمانی و عمرانی ایفا می‌کند و در نهایت تاثیر بسیار زیادی در ساختار کلی و نهایی سازه می‌گذارد. همین امر موجب شده تا انجام آزمایش‌ کرگیری بتن اهمیت زیادی داشته باشد.
از سوی دیگر برای انجام فرایندهایی از جمله بارگذاری لوله، سیم‌کشی و… نیز از این روش بهره برده می‌شود. مهندسان با استفاده از دریل‌های مکانیکی، فضای لازم برای بارگذاری لوله و سیم را فراهم می‌کنند.

کرگیری بتن به چه منظوری انجام می‌شود؟
کرگیری بتن به چه منظوری انجام می‌شود؟

در فرایند ساخت سازه‌های بتنی، کرگیری یک گزینه غیرقابل چشم‌پوشی تلقی می‌شود و انجام آن یک امر اساسی در فرایند ساخت این نوع سازه‌ها است.
به بیان بهتر، در حفاری سازه‌های بتنی به منظور لوله‌کشی و یا سیم‌کشی و یا انجام آزمایشات لازم از بتن، لازم است تا فرایند کرگیری را انجام داد.
از آن‌جایی که کرگیری بتن با استفاده از دستگاه‌های مکانیکی مخصوص صورت می‌پذیرد، حفره‌های ایجاد شده، حالتی صاف و صیقلی پیدا می‌کنند و آسیبی به سیم یا لوله‌های ذکر شده نمی‌رسانند.
در نظر داشته باشید که فرایند مغزه‌گیری از بتن به منظور انجام آزمایش باید قسمتی استوانه‌ای شکل از بتن را جدا کرده و به آزمایشگاه انتقال ‌دهند.
بهترین قسمت بتن جهت مغزه‌گیری برای آزمایش، قسمت‌های میانی آن است. دقت داشته باشید که نمونه‌گیری از قسمت‌های ترک خورده بتن و نزدیک به اتصالات برای آزمایش مناسب نیستند.
لازم به ذکر است که هزینه آزمایش کرگیری بتن با توجه به میزان بتن و نوع آزمایشات متفاوت خواهد بود.

دستگاه های کرگیری چگونه کار میکنند و چه ویژگی هایی دارند؟

از آن‌جایی که الماس یکی از سخت‌ترین مواد موجود در صنعت است و قابلیت از بین بردن بتن را نیز دارد، در دستگاه‌های مخصوص کرگیری بتن از آن استفاده می‌شود. به بیان بهتر با بکار بردن الماس در مته‌ این نوع دریل‌ها، قدرت دستگاه افزایش پیدا می‌کند و می‌توان در کرگیری بتن برای تاسیسات از آن‌ها بهره برد.
در نظر داشته باشید که ساخت مته دریل تنها با استفاده از الماس، هزینه بسیار زیادی در بر دارد از این جهت اغلب دریل‌ها از فولاد ساخته شده و فقط نوک آن‌ها از الماس تشکیل می‌شود.
به این ترتیب، دریل‌های مخصوص این قابلیت را دارند تا کرگیری بتن سقف را که ترکیباتی مانند فوق روان کننده بتن دارند، به راحتی از بین ببرند.
دسته این نوع دستگاه‌ها در سه نوع هیدرولیک، بادی و الکتریکی ساخته می‌شوند که در نوع مدرن به شکل خودکار عمل می‌کنند.
در فرایند تنظیمات خودکار، دریل بر روی دیوار نصب شده و با چرخش ۳۶۰ درجه خود قسمتی به شکل استوانه را از بتن جدا می‌کند. شما با توجه به نیاز خود می‌توانید قطر این استوانه را تعیین کنید.

دستگاه های کرگیری چگونه کار میکنند و چه ویژگی هایی دارند؟

فرایند کرگیری بتن به چه صورت انجام می‌شود؟

در فرایند مغزه‌گیری بتن سوراخ‌هایی بر روی سطح بتن ایجاد می‌شود (با توجه به عمودی یا افقی بودن سطح کار، ظاهر آن‌ها متفاوت است) تا پایه‌های دستگاه کرگیر در آن محکم شود.
جالب است بدانید که بعضی از دستگاه‌های کرگیر پایه‌هایی دارند که نیازمند اتصال و پیچ و مهره شدن به سطح زیرین نیستند و خود به خود بر روی آن محکم می‌شوند. در نهایت پیمان‌کاران با بررسی استحکام پایه‌ها موتور اصلی را بر روی بتن قرار داده و فرایند مغزه‌گیری را آغاز می‌کنند.
به دلیل این‌که بسیاری از سازندگان بتن اقدام به خرید ژل میکروسیلیس می‌کنند، بتن از استحکام زیادی برخوردار است. بنابراین در هنگام بهره بردن از دستگاه مغزه‌گیر به آب نیاز دارید تا علاوه بر خنک کردن مته، از ورود ذرات و خرده‌های بتن به درون آن جلوگیری کنید.
چنانچه عمق محل حفاری شده بیشتر از ضخامت مورد نیاز باشد، مغزه به همراه مته از سطح کار خارج می‌شود اما در غیر این صورت باید از دستگاه‌های مخصوص دیگری برای خارج کردن آن استفاده کرد.

مشکلات رایج در فرایند کرگیری بتن

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که در فرایند کرگیری بتن از جمله کرگیری بتن دیوار بروز می‌کند، شکستگی مته است. این موضوع زمانی اتفاق می‌افتد که آب کافی در هنگام مغزه‌گیری به دستگاه وارد نشود و گرد و غبار به درون بیت‌ها ورود کند؛ در این شرایط یا مته به صورت کامل از حرکت می‌ایستد و یا دچار شکستگی می‌شود.
از طرفی به دلیل عدم مهارت کافی فرد کرگیر امکان خم شدن لوله‌ها نیز وجود دارد که با فشار بیش از حد به دستگاه این مشکل بروز می‌کند.

مشکلات رایج در فرایند کرگیری بتن

کرگیری بتن مسلح چگونه انجام میشود؟

فرایند کرگیری بتن غیر مسلح و مسلح متفاوت است و باید در نظر داشت که مغزه‌گیری از بتن مسلح فرایند سخت و پیچیده‌ای دارد از این جهت فرایند کرگیری باید به صورت مجزا و تخصصی انجام شود.
نکته قابل توجه در مغزه‌گیری بتن مسلح این است که روش‌های محدودی برای این کار وجود دارد در حالی که بتن غیر مسلح به اعمال این محدودیت‌ها نیازی ندارد.

نکات مهم در رابطه با کرگیری بتن

همان‌گونه که در هنگام بتن‌ریزی، پیمان‌کاران به مواردی از جمله قیمت چسب بتن توجه دارند در هنگام کرگیری بتن نیز باید به یک سری نکات توجه داشت. از جمله این موارد عبارت‌اند از:

  1. نمونه‌ها نباید از قسمت اتصالات کرگیری شود بلکه باید به صورت عمود بر سطح این فرایند به پایان رسد.
  2. برای استفاده از دستگاه باید تمامی نکات ایمنی را رعایت کنید.
  3. جهت انجام عملیات، جهت کرگیری را با جهت بتن‌ریزی تطبیق دهید.
  4. سطحی که فرایند مغزه‌گیری بر روی آن انجام می‌شود باید کاملا تمیز باشد.
  5. نمونه‌های آزمایشگاهی باید از ۴ اینج بیشتر باشد.
  6. نسبت طول به مغزه در فرایند کرگیری نباید کم‌تر از ۱ باشد.
  7. قطر نمونه مغزه‌گیری برای نمونه‌گیری بهتر است که دو برابر بزرگ‌ترین دانه باشد.

نکات مهم در رابطه با کرگیری بتن

کرگیری بتن چه کاربردهایی دارد؟

به فرایندی که در طی آن قسمتی از بتن با استفاده از دستگاه‌های مخصوص، جدا شده و یا سوراخ می‎‌شود، کرگیری بتن یا مغزه‌گیری بتن می‌گویند که عموما به منظور انجام آزمایش بر روی بتن، اعمال لوله و سیم‌کشی ساختمان و… صورت می‌پذیرد.
برای انجام عملیات مغزه‌گیری باید از دستگاه‌های مخصوص استفاده کرد که عموما دارای مته با سری الماس هستند تا بتوانند به درون بتن نفوذ کنند از این جهت قیمت زیادی دارند و پیمان‌کاران باید همانند بررسی قیمت آب بند بتن به این موضوع نیز توجه داشته باشند.
فرایند کرگیری نیازمند تخصص و مهارت است و همین امر موجب می‌شود که دقت به نکات ایمنی در انجام این عملیات، مورد توجه قرار گیرد.

سوالات متداول

فرایند کرگیری بتن چگونه انجام می‌شود؟

زمانی که قسمتی از بتن با استفاده از دستگاه‌های مخصوص جدا یا سوراخ می‌شود، فرایند کرگیری بتن انجام شده است.

بتن کرگیری شده برای آزمایشگاه باید چگونه باشد؟

اگر کرگیری برای انجام فرایند آزمایش باشد بهتر است که ظاهری استوانه‌ای با قطری مناسب داشته باشد.

چرا دستگاه مخصوص مغزه‌گیری دارای الماس است؟

الماس یک ماده بسیار سخت است و امکان از بین بردن بتن را دارد از این جهت درون دریل مخصوص کرگیری از آن استفاده می‎شود.

کرگیری از بتن مسلح آسان‌تر است یا بتن غیرمسلح؟

کرگیری از بتن مسلح فرایند پیچیده‌تری دارد و فرد باید تخصص و مهارت کافی برای انجام این کار داشته باشد.

www.a-core.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *