پس از اعمال بتن مشکلات زیادی اعم از خرابی، ترک خوردگی، ساییدگی و… در بتن به جود می‌آید که در نتیجه سطح کار را نیازمند ترمیم بتن Concrete repair)) می‌کند و باید راهکارهای مناسبی برای آن در نظر گرفت.
این قبیل مشکلات بنا به دلایل گوناگون فیزیکی، شیمیایی و محیطی از جمله نامناسب بودن کیفیت بتن، تراکم نامناسب مواد اولیه خمیر بتن مانند ژل میکروسیلیس، عدم استفاده از روغن‌های رهاساز و… به وجود آمده و موجب کرمو شدن و خرابی سطح بتن می‎‌گردند.
در نتیجه این اتفاقات سازندگان سعی می‌کنند تا با انجام کارهای تعمیری و ترمیمی بتن آسیب دیده را تا حد امکان بازیابی و به حالت اول بازگردانند.

ترمیم بتن چیست و به چه منظور صورت می پذیرد؟

همان‌گونه که بیان شد پس از فرایند بتن‌ریزی عوامل زیادی مانند عدم کیفیت مواد اولیه، تراکم نامناسب، عدم استفاده از روان کننده بتن، ساییدگی و… موجب می‌شوند تا سطح کار دچار خرابی شده و ترمیم بتن به امری ضروری تبدیل شود.
از آن‌جایی که اغلب کارهای تعمیری جنبه بهبود بخشیدن به بتن آسیب دیده را دارند، لازم است تا پیمان‌کاران دقت داشته باشند تا بتن مرمت شده و سایر نواحی به صورت یک‌نواخت باشند و دو دستگی میان آن‌ها ایجاد نشود.
به عبارت بهتر برای ترمیم بتن کرمو باید تمامی جوانب آن را در نظر گرفت و علاوه برکیفیت، بر روی ظاهر آن نیز دقت کرد تا زیبایی کار حفظ شود.
با دقت در فرایند اعمال بتن، عمر مفید و اصولی سازه افزایش پیدا کرده و در طولانی مدت هزینه‌های ساخت و پرداخت محصولات نیز کاهش می‌یابد.
در نظر داشته باشید که با ترمیم به موقع، مشخصات سازه در طی مدت بیشتری پایدار می‌ماند و مشکلات موجود در قسمت‌های ناسالم و آسیب دیده به سایر نواحی انتقال داده نمی‌شوند.

ترمیم بتن چیست و به چه منظور صورت می پذیرد؟
چرا ترمیم بتن دارای اهمیت زیادی است؟

از جمله مهم‌ترین کاربردهای بتن، افزایش مقاومت سازه‌های گوناگون از جمله ساختمان، پل‌ها، گذرگاه‌ها، سازه‌های دریایی و… است. به همین جهت باید در وحله اول مقاومت خود بتن افزایش پیدا کند تا زمینه‌ساز مشکلات بعدی از جمله ریزش ساختمان و کاهش استحکام انواع سازه نشود.
با توجه به این مسئله، اغلب کشورهای زلزله‌خیز، دست به مقاوم‌سازی سازه‌ها و ساختمان‌های مسکونی خود زده‌اند تا با بروز زمین‌لرزه و بلایای طبیعی با مشکل روبرو نشوند.
علاوه بر مشکلاتی که پس از بلایای طبیعی بر سر بتن می‌آید، افراد باید به حد مجاز کرمو شدن بتن توجه داشته باشند تا در آینده با مشکلی روبرو نشوند.

چه زمان بتن نیازمند ترمیم است؟

نواقصی که برای بتن به وجود می‌آید، حالات و شرایط مختلفی دارند اما به صورت کلی در صورت بروز مشکلاتی از جمله

 • ترک خوردگی فعال و غیرفعال بتن
 • تورق بتن
 • پودر شدن
 • تاول زدن بتن
 • شوره زدن بتن
 • کرمو شدن بتن
 • تابیدگی بتن
 • پکیدن بتن
 • پوسته پسته شدن و…

لازم است تا برای ترمیم بتن اقدام کنید. در نظر داشته باشید که تمامی روش‌های ترمیم برای هر مشکلی قابل اجرا نیستند و باید برای هر یک، راه‌حل متناسبی در نظر گرفت.
به عنوان مثال می‌توان از چسب بتن استفاده کرد و یا ترمیم بتن به روش سیمانی را به منظور حفظ بافت آسیب دیده در نظر گرفت.
بنابراین لازم است تا قبل از هر اقدامی برای ترمیم بافت بتن مراحل زیر را به یاد داشته و بر این اساس پیش بروید:

 • بتن را عیب‌یابی کنید
 • میزان آسیب را اندازه‌گیری کنید
 • تست یلامت بتن را انجام دهید
 • بررسی کنید که بتن نیاز به تعمیر دارد یا خیر
 • مناسب‌ترین روش را برای ترمیم انتخاب کنید
 • ترمیم نهایی را انجام دهید.

چه زمان بتن نیازمند ترمیم است؟

روش‌های ترمیم بتن در شرایط مختلف به چه صورت است؟

همان‌طور که بیان شد برای ترمیم بتن باید شرایط آن را در نظر گرفت و نمی‌توان هر مشکلی را با بهره بردن از یک شیوه، تعمیر کرد. از این جهت لازم است تا مشکلات به وجود آمده برای سازه را شناخت و مطابق با آن، راه‌حلی ارائه داد.

ترمیم بتن تاول زده

چنانچه فرایند بتن‌ریزی به درستی صورت نگیرد و آب بند بتن به خوبی انجام نشود، مشکلاتی مانند تاول بتن نمایان می‌شوند.
در این شرایط حباب‌های هوا درون ملات بتن و در پشت لایه‌های نازک خشک شده آن، حبس می‌شوند و ظاهری متورم به خود می‌گیرند که این موضوع را اصطلاحا تاول بتن می‌نامند.
این موضوع باعث می‌شود تا مقاومت سازه تا حد زیادی پایین آمده و با وارد کردن فشار کمی به آن، قسمت‌های تاول زده جدا شوند که باید به سرعت برای ترمیم آن‌ها اقدام کرد.

ترمیم تورق بتن

تورق بتن شباهت زیادی به تاول زدن آن دارد. البته باید در نظر داشت که این مشکل در سطوح کوچک مشکلی ایجاد نمی‌کند و تنها در صورتی که این مشکل افزایش پیدا کند باید برای ترمیم بتن اقدام کرد.
به این منظور باید در ابتدا لایه‌های آسیب دیده را با یکی از روش‌های سنگ‌زنی، لایه برداری و یا ساب پاشی جدا کرده و لایه جدید را در محل آن‌ها اعمال کرد.

ترمیم تورق بتن

ترمیم بتن شوره زده

شوره زدن بتن، به خودی خود، مشکلی ایجاد نمی‌کند اما در بلند مدت می‌تواند پیامدهای مخربی در بتن داشته باشد و زمینه‌ساز بروز مشکلات دیگری در بتن شود. از این جهت باید این مشکل را جدی گرفته و برای ترمیم آن اقدام کرد.
در نظر داشته باشید که شوره بتن، ناشی از نمک موجود در آب مصرفی آن است، بنابراین توصیه می‌شود برای جلوگیری از این اتفاق، از آب تمیز در ساخت بتن استفاده کنید.
برای حل این مشکل نیز می‌توان روش‌های مختلفی اعم از اعمال کردن آب با فشار بر روی بتن، برس کشیدن و در شرایط ویژه محلول‌های اسیدی را امتحان کرد.

ترمیم بتن پودر شده

این مشکل زمانی ایجاد می‌شود که بتن سخت شده تبدیل به ذرات ریز و مجزا شوند. این مشکل به هوازدگی و فرسایش بتن دامن می‌زند از این جهت باید هر چه زودتر برای درمان آن اقدام کرد.
استفاده از سخت‌کننده‌های بتن، کف سازی، ساب پاشی و استفاده از رویه با دوام می‌تواند برای ترمیم بتن پودر شده موثر واقع شود.

ترمیم پکیدن بتن

در اثر این مشکل لایه‌های بتن، کنده می‌شوند. باید در نظر داشت که پوسته پوسته شدن و پکیدگی شرایطی مشابه به یکدیگر دارند اما پکیدن بتن به مراتب سخت‌تر است و باعث تخریب بیشتری می‌شود.
برای ترمیم پکیدگی بتن می‌توان از روکش بتن، شاتریک، سنگ‌زنی، پوشش دهی، تعویض بتن و… استفاده کرد.

ترمیم پکیدن بتن

 

نکات مهم در مورد ترمیم بتن

بتن، تحت شرایط مختلف، فیزیکی، شیمیایی و… دچار آسیب‌هایی مانند کرمو شدن، تاول خوردگی، تورق، شوره و… می‌شود که باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای ترمیم آن اقدام کرد.
هزینه ترمیم بتن در مراحل اولیه آسیب بسیار پایین‌تر از زمانی است که مشکلات به صورت جدی بروز کنند بنابراین توصیه می‌شود در صورت مشاهده هر نوع آسیبی برای ترمیم شن زدگی بتن اقدام کنید.
با اضافه کردن چسب بتن ترمیم و سایر موارد کمک کننده به ترمیم بافت سازه، می‌توانید تا حد زیادی مشکلات مربوط به بتن را درمن کنید.
در نظر داشته باشید که هر نوع آسیب‌دیدگی بتن، راه ترمیم مخصوص به خود را دارد و باید با شناخت علت آسیب، روشی مناسب برای احیاء آن انتخاب کرد.

سوالات متداول

چه عواملی باعث آسیب رسیدن به بتن می‌شوند؟

عوامل فیزیکی، شیمیایی و محیطی موجب آسیب رسیدن به بتن می‌شوند.

در هنگام ترمیم بتن به چه نکته‌ای باید توجه داشت؟

قبل از ترمیم بتن باید به خوبی علت را شناسایی کرد و مطابق با مشکل اقدامات لازم را انجام داد.

علت شوره زدن بتن چیست؟

اگر آب استفاده شده در بتن دارای نمک باشد، بتن شوزه می‌زند از این جهت باید از آب سالم در فرایند ساخت بتن استفاده کرد.

علت تاول زدن بتن چیست؟

چنانچه در فرایند بتن‌ریزی حباب‌های هوا در زیر لایه‌ای نازک از بتن خشک شده گیر کنند، بتن دارای برآمدگی‌هایی می‌شود که به آن تاول می‌گویند.

theconstructor.org

fosroc.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *