بتن ضد سایش یا سخت کننده بتن ( Abrasion resistant concrete) یکی از اصطلاحاتی است که معانی متعددی را در خود جای می‌دهد و عموما به انواعی از بتن‌ها و کفپوش‌های بتنی اطلاق می‌شود. این بتن که همانند نام خود دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل بیرونی از جمله مخاطرات فیزیکی و شیمیایی است؛ با استفاده از ماده‌ای به نام ژل میکروسیلس تهیه و به بازار عرضه می‌شود.

این پودر بسیار مفید می‌تواند بتن را در برابر خوردگی و عوامل درونی نیز مقاوم کند و عمر آن را تا حد زیادی افزایش دهد، از این جهت بهره بردن از ملات ضد سایش برای ساخت انواع سازه‌های بتنی می‌تواند بسیار مفید و کارآمد باشد.

سخت کننده بتن چیست؟

سخت کننده بتن یک محصول بسیار کارآمد در صنایع بتنی است که با ایجاد سطحی صاف، صیقلی و یکدست، مانع از آسیب‌های ناشی از عوامل فیزیکی و شیمیایی می‌شود و مقاومت سازه‌های بتنی را تا حد خیلی زیادی بالا می‌برد.

این محصول به صورت پودری به فروش می‌رسد که با پاشش یک لایه از آن بر روی بتن تحت سایش و تازه، سطحی مقاوم برای بتن فراهم می‌شود. درواقع با این کار پیوستگی میان اجزاء خمیر بتن افزایش یافته و سطح آن حالتی یکپارچه پیدا می‌کند و محصول در آینده دچار ترک‌ بتن و برش نمی‌شود.

با توجه به ویژگی‌های ذکر شده، استفاده از سخت کننده بتن پودری و ضد یخ بتن برای مصرف در اماکن صنعتی پر رفت و آمد مانند خیابان‌های در معرض ترافیک سنگین، کاربرد دارد. فرایند آب بند بتن و پاشیدن مواد سخت کننده بتن، به ماندگاری و دوام محصول کمک کرده و در طولانی مدت سطحی صاف و صیقلی برای مصرف کننده فراهم می‌آورد.

 

روش بهره بردن از افزودنی زود سخت کننده بتن

عموما برای دریافت نتیجه بهتر در اجرای بتن ضد سایش مرحله بتن ریزی را انجام داده و صبر می‌کنند تا خمیر کمی خشک یا نیمه خشک شود. در نهایت با اضافه کردن سخت کننده بتن کار خود را به اتمام می‌رسانند.

میزان پودری که برای هر نوع بتن استفاده می‌شود بستگی به کاربری آن سطح دارد، هر چه کاربری آن دارای اهمیت بیشتری باشد، پودر بیشتری به منظور خارج کردن رطوبت بتن بر روی آن پاشیده می‌شود. در نهایت لازم است با بهره بردن از ماله‌های برقی محل مورد نظر را پرداخت کرد تا سطح به دست آمده صاف‌تر، یک‌نواخت‌تر و دارای مقاومت بیشتری شود.

 

نحوه عملکرد پودر ضد سایش بتن

کفپوش‌های بتنی دارای مقادیری آهک هستند که از مقاومت و سختی بتن تا حد زیادی می‌کاهد و در طول زمان مانع از سخت و محکم شدن سیمان می‌شود. این موضوع سبب شده تا به مرور سطح بتن نرم و دچار ترک و شکستگی شود.

از طرفی در زمان تبخیر آب موجود درون بتن، منافذ کوچکی بر روی آن ایجاد می‌شود که به ضعیف شدن بتن تحت سایش می‌انجامد. درواقع مایعات و خاک در این حفره‌های کوچک جمع می‌شوند و سطح کار را در مدت کوتاهی خراب می‌کنند.

در این شرایط نحوه اجرای بتن ضد سایش سخت کننده بتن می‌تواند تا حد زیادی تاثیرگذار باشد چراکه سریعا به درون این حفره‌ها نفوذ می‌کند و مقاومت بتن را تا حد بسیار زیادی بالا می‌برد. درواقع این پودر همانند روان کننده بتن، یک عامل تاثیرگذار در فرایند سختی بتن خواهند بود.

 

سخت کننده بتن در چه مکان‌ هایی کاربرد دارد؟

صنایع و مشاغل زیادی وجود دارند که به سبب داشتن دستگاه‌های مختلف و یا پر رفت و آمد بودن، از کفی بتنی استفاده می‌کنند. همین امر موجب شده تا بتن ضد سایش یک گزینه مناسب برای ایشان محسوب شود. در نظر داشته باشید که این نوع بتن در برابر عوامل بیرونی مانند ساییدگی، ترک خوردن، انواع لکه و… مقاوم است. علاوه بر این موارد با افزودن مقداری الیاف بتن می‌توان مقاومت خمیر را در شرایط سخت بالاتر برد.

به همین جهت مواد ضد سایش بتن یک انتخاب مناسب برای صنایع گوناگون هستند. از طرفی به دلیل داشتن سطحی صاف و صیقلی، تمیز کردن این سطوح نیز کار بسیار راحتی خواهد بود و انتخابی مناسب برای افراد تمیز نیز هست. از جمله مکان‌های که می‌توانند از این پودر سخت کننده سطح بتن استفاده کننده عبارت‌اند از:

 • کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی
 • سالن و استادیوم‌های ورزشی
 • نمایندگی‌های فروش خودرو
 • کارخانه‌های خودروسازی
 • انبارها
 • مراکز نگهداری حیوانات
 • ایستگاه‌های آتش‌نشانی و پلیس
 • مدارس
 • هتل‌ها
 • فرودگاه‌ها
 • بیمارستان‌ها و… .

 

ویژگی های بتن ضد سایش چیست؟

همان‌گونه که بیان شد، سخت کننده بتن ویژگی‌های زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن سطحی بسیار مقاوم در برابر عوامل بیرونی از جمله ساییدگی، ضربه و… با استفاده از بتن کف ضد سایش
 • مناسب برای اجرا در سطوح مختلف داخلی و خارجی مانند بتن ضد سایش ساختمان
 • پیوستگی میان اجزای خمیر بتن و بتن مسلح
 • قابلیت اجرا در آزمایشگاه‌ها و استفاده از بتن ضد سولفات

چرا استفاده از سخت کننده بتن اهمیت دارد؟

سخت کننده بتن یک محصول بسیار کاربردی در فرایند بتن ریزی است که می‌تواند مقاومت بتن را تا حد خیلی زیادی بالا ببرد. عموما بعد از فرایند اسلامپ بتن، افزودنی بتن ضد سایش می‌تواند به داشتن سطحی مقاوم و یک‌نواخت کمک کند. باید در نظر داشت این پودر به دلیل کارایی و ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد می‌تواند در صنایع و مشاغل مختلف مورد استفاده قرار بگیرد و بتن ضد سایش بهترین الیاژ را به عمل آورد.

 

سوالات متداول

 

کاربرد بتن ضد سایش چیست؟

بتن ضد سایش با پوشاندن حفره‌های بتن باعث سخت و مستحکم شدن بتن می‌شود.

سخت کننده بتن چه زمانی به بتن افزوده می‌شود؟

سخت کننده بتن پس از فرایند بتن سازی و زمانی که بتن به حالت نیمه خشک درآمد، بر روی سطح کار پاشیده می‌شود.

بتن ضد سایش در کجا کاربرد دارد؟

این نوع بتن به دلیل استحکام و سطح یکنواختی که دارد در اغلب مشاغل و صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چند مکان مهم که سخت کننده بتن در آن به کار می‌رود؟

استودیوم ورزشی، هتل و مدارس

 

 

creativemaintenance.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.